Euro 2020 Eleme Maçları Ardından Genel Değerlendirme

0
9
A Milli Takım'ın dün Moldova deplasmanında da 4-0 kazanarak önemli avantaj yakaladığı Euro 2020 elemelerinde son duruma bakalım. 

Euro 2020 Elemeleri’nde bir maç haftası daha geride kaldı. Artık sadece Ekim ve Kasım aylarında oynanacak 2 maç haftası kaldı ve ardından Euro 2020’de eleme gruplarından katılacak 20 takım belli olacak. Diğer 4 takım da UEFA Uluslar Ligi klasmanından gelecek. A Milli Takım’ın dün Moldova deplasmanında da 4-0 kazanarak önemli avantaj yakaladığı Euro 2020 elemelerinde son duruma bakalım.

A Grubu – İngiltere Rahat, Çekya – Kosova Çekişiyor

A Grubu’nda dün İngiltere, sahasında Kosova’yı 5-3 yenerken Fenerbahçe’li Vedat Muriqi, 1 gol ve 1 asistle bu maçı da boş geçmedi. İngiltere için kesin diyebiliriz, kalan 3 maçta Kosova ile Çekler yarışacak.

B Grubu – Portekiz Geliyor, Ukrayna Avantajlı

Litvanya deplasmanında 5-1 kazanan Portekiz, rahat bir nefes aldı. Gruptan Portekiz ve Ukrayna çıkar gibi duruyor, tek tehdit Sırbistan ama onların da iyi bir havası yok.

C Grubu – Kuzey İrlanda, Almanya ve Hollanda’ya Karşı

Grubun favorileri Almanya ve Hollanda dışındaki 4 maçın tamamını kazanan Kuzey İrlanda, sahasında Almanya’ya kaybetti. Hayli formda olan Hollanda da Almanya ile maçlarını tamamladı ve Kuzey İrlanda ile 2 maçı var, 3 puan geride. % 90 Almanya – Hollanda ikilisinin çıkacağı grupta Kuzey İrlanda ne kadar sorun çıkarabilecek merak konusu.

D Grubu – İrlanda Fire Verdilebilir, Çekişme Büyük 

D Grubu’nda ise İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre ve Danimarka çekişiyor. İrlanda’nın performansı dikkat çekici ve şu an lider durumdalar. Yine de Danimarka ile İsviçre favori. Diğer yandan eğer İsviçre 3. olursa Uluslar Ligi başarısı nedeniyle Euro 2020 vizesi alacak 4 takımdan biri olacak.

E Grubu – Hırvatistan Takıldı, Ortalık Karıştı 

Son Dünya Kupası finalisti Hırvatistan, Azerbaycan deplasmanında berabere kalınca Slovakya ve Macaristan umutlandı. Grupta kesinleşen bir şey yok. Ancak Hırvatistan, hem Slovakya hem de Macaristan ile sahasında oynayacak. İkinci takım kim olur diye sormak daha doğru.

F Grubu – İspanya Bitirdi, İkincilik Çekişmesi Büyük

F Grubu favorisi İspanya, 6’da 6 yaparak 18 puanla işi büyük ölçüde garantiledi ama arkasında İsveç, Norveç ve Romanya’nın son 3 maç yapacağı yarış nefes kesecek.

G Grubu – Herkesin Şansı Var

G Grubu’nda’te 4’te 4 ile başlayan Polonya, bu hafta Slovenya deplasmanında kaybettikten sonra evinde de Avusturya ile berabere kaldı. Slovenya ve Avusturya’nın potada olduğu grupta  8 puanlı Kuzey Makedonya ile İsrail’in bile atak yapma şansı var.

H Grubu – Milliler Geliyor!

Dün istenen oldu ve İzlanda, Arnavutluk deplasmanında yenildi. Fransa ile birlikte zirvede yer alan Türkiye, kalan 3 maçında 4 puan alsa bile muhtemelen çıkar. Sahasında Arnavutluk ve İzlanda, deplasmanda Fransa ile oynayacak olan Türkiye ile son Dünya Şampiyonu Fransa’nın yükselmesi % 90 ihtimal.

I Grubu – Belçika ve Rusya! Bitti Sayılır

Her ne kadar matematiksel olarak kesinleşmese de bu grupta 18 puanlı Belçika ve 15 puanlı Rusya’yı 7 puanlı Kazakistan ile Güney Kıbrıs takip ediyor. 4 maç kala Belçika ve Rusya vizeyi aldı diyebiliriz.

J Grubu – İtalya Tamam, Finlandiya İçin Vuslat Yakın

Euro 2020 elemeleri J Grubu’nda 6 da 6 yapan İtalya için vizeyi aldı diyebiliriz. Avrupa ve Dünya Kupaları’nda pek görünmeyen Finlandiya içinse o sene bu sene görünüyor. Sahasında Liechtenstein ile berabere kalacak kadar kötü durumdaki Yunanistan nedeniyle ikinci bilete Finlandiya çok yakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here